Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Duch w maszynie - Blog Olafa Szewczyka Duch w maszynie - Blog Olafa Szewczyka Duch w maszynie - Blog Olafa Szewczyka

28.03.2014
piątek

Mecz Legii z Lechem w 4K? Wolne żarty

28 marca 2014, piątek,

Szanowni miłośnicy piłki nożnej i nowych technologii, szczęśliwie patrzący na świat przez telewizory 4K, mam dla was złą wiadomość. Wbrew euforycznym zapowiedziom rozmaitych mediów, nie obejrzycie jutrzejszego meczu Legii Warszawa z Lechem Poznań w superrozdzielczości pozwalającej liczyć źdźbła trawy na murawie.

Przypomnijmy: 4K to standard rozdzielczości nowej generacji telewizorów, wyświetlających cztery razy więcej detali (3840 x 2160, choć forsowane są i inne warianty, jak np. 4096 x 2160) niż dzisiejsze odbiorniki Full HD (1920 x 1080). Takie telewizory, jak każda zaawansowana technologiczna nowalijka, są dziś bardzo drogie, ale z czasem niewątpliwie stanieją i staną się nową normą. Potencjalnych nabywców odstrasza nie tylko cena, ale i przygnębiający fakt, że nie bardzo jest co na nich oglądać. Co prawda algorytmy procesorów tych bestii są w stanie sztucznie podciągać niższej jakości sygnał do imponującej rozdzielczości ekranu, ale to rzecz jasna zaledwie substytut prawdziwego materiału 4K – zarejestrowanego w tym właśnie standardzie.

Kto jednak już taki odbiornik ma i kocha futbol, z radością musiał przyjąć doniesienia, że jutrzejszy mecz 28. kolejki T-Mobile Ekstraklasy pomiędzy Legią Warszawa a Lechem Poznań zostanie zrealizowany właśnie w technologii 4K.

No więc jednak nie.

Komunikat odpowiedzialnych za rejestrację i transmisję tego spotkania firm ATM SYSTEM i LIVE PARK zresztą wcale tego nie obiecywał. Formalnie rzecz biorąc. Nie dziwię się jednak kolegom dziennikarzom, że oficjalny anons „pionierskiego w historii polskiej produkcji telewizyjnej użycia technologii 4K” odczytali właśnie w ten sposób. Zwłaszcza że nie mniej przewrotnie wpuszczały w maliny entuzjastyczne cytaty:

Dokonujemy kolejnego skoku jakościowego wprowadzając najnowsze technologie do produkcji meczów polskiej Ekstraklasy – mówi prezes LIVE PARK Leszek Miklas.

(…) mamy przyjemność prezentować Państwu T-Mobile Ekstraklasę w najwyższej telewizyjnej jakości – dodaje R. Wolter wiceprezes ATM System.

 

No niby nikt tu nie deklaruje, że mecz będzie pokazany w 4K, ale… No właśnie. Podsumowując internetowym żargonem: zacny trolling, milordzie.

O co zatem chodzi z tym 4K? O jedną kamerę z siedemnastu, zdolną rejestrować obraz w tej rozdzielczości. Wykorzystywaną do dużych zbliżeń w powtórkach ważnych akcji. Dzięki temu, że obraz wyjściowy będzie miał wysoką rozdzielczość, da się go znacznie powiększyć, zachowując wciąż przyzwoitą jakość.

No i świetnie, to krok do przodu, widz ma się z czego cieszyć; w takiej technologii robi się dziś zbliżenia powtórek w transmisjach meczy na najlepszych stadionach świata. Do obrazu w 4K jest stąd jednak nadal bardzo daleka droga.

A zatem bez względu na to, jaki mamy telewizor, obejrzymy jutrzejszy mecz Legii z Lechem co najwyżej w Full HD. I nie powinno to nikogo dziwić. Zanim TVP1 i Canal+ dojrzeją do 4K, miną długie lata. Takie transmisje nie są przecież do dziś standardem nawet w najlepszych telewizjach świata.

Pozostaje nam czekać na mundial w Brazylii. Zgodnie z zapowiedziami – oby się, odpukać, ziściły – mecze najbliższych mistrzostw świata w piłce nożnej zarejestrują kamery 4K. Kto jednak będzie mógł je w takiej rozdzielczości obejrzeć, to już inna historia.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 1

Dodaj komentarz »
  1. Ja mam szklany telewizor, 30 calowy, kupiony 25 lat temu. Nowy sobie kupie gdy bedzie co ogladac.

    Przypomina mi sie rysunek Szymona Kobylinskiego w Polityce, przed laty. Telewizor, w nim dwie glowy. Jedna glowa mowi: „I pomyslec, Towarzyszu, ze juz niedlugo nasi widzowie beda mogli ogjadac nasza dyskusje w kolorze”

    Nic sie nei zmienilo od tamtych czasow. A wlasciwie zmienilo sie: wtedy nie bylo reklam.

    Gwarantuje ze g.. .wyglada na 4K tak samo realistycznie jak na moim szklanym telewizorze sprzed 25 lat

css.php