Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Duch w maszynie - Blog Olafa Szewczyka Duch w maszynie - Blog Olafa Szewczyka Duch w maszynie - Blog Olafa Szewczyka

19.09.2014
piątek

POLITYKA na Ars Independent 2014

19 września 2014, piątek,

Plakat teaserowy - Ars Independent 2014…w jednej, jakże skromnej, niepozornej osobie. Ale jako że ową osobą jestem, no cóż, ja („Nie werbli grom, jeno myszy pisk to rozbrzmiewa”), pozwalam sobie rzeczone wydarzenie w tym miejscu odnotować. I serdecznie zaprosić.

W ramach niniejszego bloga skrobię coś od czasu do czasu o nowoczesnych technologiach, w Katowicach mówić będę natomiast o jednym z przejawów wykorzystania tych technologii w kulturze. O tym, o czym pisuję w POLITYCE w rubryce „Salon Gier”, publikowanej w dziale „Afisz”. Czyli o grach wideo.

Organizowany w Katowicach Ars Independent (23-28 września) to interdyscyplinarny festiwal audiowizualny, eksplorujący rozmaite terytoria: ambitnego kina, w tym dokumentalnego, muzyki, a także właśnie gier wideo. Pełny program tej jakże ciekawej imprezy znajdą Państwo tutaj.

Mnie przypadł zaszczyt wygłoszenia prelekcji w najbliższy wtorek (23 września), w ramach konferencji „Grasz?”. Poniżej wklejam przygotowany przez organizatorów komunikat promujący tę konferencję oraz jej pełny rozkład:

Nie tylko gramy. Konferencja Grasz? w ramach Ars Independent 2014

Ars Independent zabiera głos w dyskusji o miejscu gier wideo we współczesnej kulturze!

Zapoczątkowana w zeszłym roku konferencja „Grasz?” była śmiałą próbą wpisania gier wideo w nurt krytycznego dyskursu o sztuce i mediach. – „Grasz?” to przestrzeń spotkania, inspiracji, prowokująca do refleksji na temat roli interaktywnego medium – dodaje Adam Andrysek, organizator konferencji.

Tegoroczna odsłona konferencji postara się odpowiedzieć na pytania wszystkich tych, dla których gry wideo to nie tylko „jarmarczna sztuczka”. W toku zaplanowanych wystąpień i dyskusji m.in. odkryjemy enigmatyczny świat sztuki komputerowej i demosceny (Maria Garda, UŁ), zapytamy, czy gry mogą wyrażać bunt (Olaf Szewczyk, POLITYKA), dowiemy się, czym jest miodność (Sos Sosowski, „McPixel”), a także ujawnimy, jak gry manipulują naszymi emocjami (Marzena Falkowska, „Altergranie”).

Konferencja odbędzie się 23 września w godz. 12.00–19.00 w klubie festiwalowym Prokultura (ul. Jagiellońska 17a, Katowice). Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Miasto Ogrodów logoPasjonatów wirtualnych światów powinna zainteresować również interaktywna wystawa w Galerii Miasta Ogrodów, prezentująca wybór awangardowych gier indie/niezależnych. Ponadto kontynuacji doczekał się ciepło przyjęty w zeszłym roku przegląd machinimy, który przybliży to młode zjawisko z pogranicza filmu, animacji, wideo artu i gier wideo.

Organizatorem Ars Independent jest Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów.

Program konferencji:

12.00 – 12.30 | Maria Garda / Demoscena – awangarda kodu
12.30 – 13.00 | Anna Nacher / Gra wideo jako narzędzie sztuki krytycznej
13.00 – 13.30 | Łukasz Janczuk / Mity i prawda o pracy designerów gier
13.30 – 14.00 | Ela Rydzewska / Wizerunek gier i gracza, czyli wypędzamy demony stamtąd, gdzie ich nie ma
14.00 – 15.00 | dyskusja
15.15 – 15.45 | Olaf Szewczyk / Gry jako wyraz buntu
15.45 – 16.15 | Sos Sosowski / Co to jest miód i dlaczego nigdy nie ma go za mało?
16.15 – 16.45 | Błażej Żywiczyński / Jak gry do nas mówią i jak my ich słuchamy – zbyt krótki wywód o narracji
16.45 – 17.15 | Marzena Falkowska / „Clementine to zapamięta”: strategie kształtowania zaangażowania emocjonalnego w grach „The Walking Dead” i „The Wolf Among Us”
17.15 – 17.45 | Piotr Sterczewski / Czy czujesz się już jak bohater? O konsekwencjach przyjmowania roli w grach wideo
17.45 – 18.45 | dyskusja

Serdecznie zapraszam!

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 3

Dodaj komentarz »
  1. Gry to „kultura”? Dla mnie to oksymoron

  2. @A.L.
    Gry to “kultura”? Dla mnie to oksymoron

    Tak samo kiedyś mówiono o kinematografii.

  3. @Gospodarz: Gdy ogladam filmy, zwlaszcza rozne „arcydziela sztuki filmowej” steierdzam ze mowiono tak o kinematografii w wieszczym natchnieniem.

    Czasem zagladam kuzynkowimprzez ramie gdy gra. Sorry, to zabawka dla troglodytow. Zreszta, przez gry troglodyta zostal

css.php