Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Duch w maszynie - Blog Olafa Szewczyka Duch w maszynie - Blog Olafa Szewczyka Duch w maszynie - Blog Olafa Szewczyka

3.10.2015
sobota

Wszyscy lecimy na Księżyc

3 października 2015, sobota,

21036811734_a923f4e431_k

Obejrzeliście już film „Marsjanin”? Marzy Wam się wyprawa na obce ciało niebieskie? Bardzo proszę, serdecznie zapraszam na Księżyc.

To była ostatnia załogowa misja na Księżyc. 11 grudnia 1972 o godzinie 19:54:58 GMT amerykańscy astronauci Eugene A. Cernan i Harrison H. „Jack” Schmitt wylądowali na Srebrnym Globie w dolinie Taurus-Littrow, w okolicach krateru Littrow.

Ta wyprawa okazała się wyjątkowa z kilku powodów. Po pierwsze, to była ostatnia jak dotąd wizyta człowieka na obcym ciele niebieskim. Astronauci mieli zresztą świadomość, że nikt po nich długo nie powróci na Księżyc – przed wylotem skasowano misję Apollo 18 i kolejne zaplanowane. Była to też nasza najdłuższa tam wizyta, Cernan i Schmitt spędzili na powierzchni ponad trzy dni. A dla mnie prywatnie jest to wyprawa o tyle szczególna, że chłopcy wylądowali na Księżycu dokładnie w moje siódme urodziny (choć wtedy jeszcze nie byłem świadomy, jaki zrobili mi prezent).21672892542_f88f1d3101_kOto lista najważniejszych rekordów:

◊ Najdłuższy pobyt astronautów poza lądownikiem – 7 godz. 36 min. 56 s.
◊ Najdłuższy całkowity czas pracy astronautów poza lądownikiem – 22 godz. 3 min. 57 s.
◊ Największa odległość przebyta podczas jednego spaceru – 20,4 km (za spacer uważano także przejazd łazikiem)
◊  Największa całkowita odległość przebyta na Księżycu – 35,7 km.
◊  Największa odległość odejścia od lądownika – 7,6 km.
◊  Największa masa próbek dostarczona na Ziemię – 110,52 kg.
◊  Najdłuższy pobyt astronautów na Księżycu – 74 godz. 59 min. 39 s.
◊  Najdłuższy pobyt Apollo na orbicie okołoksiężycowej – 75 okrążeń, 147 godz. 43 min. 37 s.
◊  Najdłuższa misja Apollo – 301 godz. 51 min. 59 s.

Dlaczego o tym wspominam? Otóż teraz i mymożemy odbyć tę podróż. Możemy cofnąć się w czasie i wziąć udział w tej, jak i w innych misjach Apollo. NASA właśnie udostępniła ponad 8400 zdjęć dokumentujących krok po kroku te niezwykłe wydarzenia – jedne z najpiękniejszych przygód w historii człowieka.21042845553_af017a96b5_kCzęść tych zdjęć widzieliśmy wcześniej, jednak dopiero dziś, po żmudnym, wieloletnim procesie digitalizacji fotografii robionych na kliszach, możemy je podziwiać w tak wysokiej rozdzielczości, z poprawionym kontrastem i temperaturą barw. I w aż takiej liczbie.

Niezwykłe doznanie. To tak, jakbyśmy cofnęli się w czasie i naprawdę brali udział w misjach Apollo. Rzeczywista jakość zdjęć zrekonstruowanych w ramach programu The Apollo Archive zdumiewa, w pamięci wciąż mamy przecież powielane w mediach nieostre, szare kadry. Astronauci korzystali jednak ze świetnych aparatów Hasselblad średniego formatu (circa trzy-, czterokrotnie większa powierzchnia naświetlana niż w przypadku kliszy 35 mm), dzięki czemu teraz, po cyfrowej restauracji tych ujęć, możemy podziwiać fotografowane obiekty z detalami.

Zdjęcia upubliczniono w serwisie Flickr.

Miłej podróży!

 

PS. Zapomniałbym:

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 4

Dodaj komentarz »
 1. Przy takich okazjach zawsze nachodzą mnie te same pytania.
  Czy ludziom zawsze potrzebna jest wojna albo strach przed wojną aby zdobywać się na taki wysiłek? Naukowy i organizacyjny, inżynierski…
  O ile więcej dowiedzielibyśmy się i osiągnęli (jako ludzkość) gdyby zamiast ludzi badania kosmosu, przynajmniej na początku, ograniczono do wysyłania maszyn?
  Odwrotnie, o ile tańsze byłyby te same rezultaty, gdyby nie wysyłano ludzi?

 2. Po co się rejestrować jeżeli i tak trzeba czekać na moderację?

 3. @OS

  Przepraszam z gory za uprawianie prywaty na technologicznym blogu, ale czy nie myle sie przypuszczajac, ze Pana Ojciec uczyl mnie informatyki w liceum w Puszczy Marianskiej?

 4. @Roman Werpachowski.
  Nie ma za co przepraszać. I nie, informatyki uczył Pana ktoś inny.

css.php